Galeria
Galeria
Kącik czytelniczy
Galeria
Archiwa
BIP

Gimnastyka dla najmłodszych

 

Gimnastykę aparatu mowy rozpoczynamy od ćwiczeń najprostszych stopniowo zwiększając ich trudność. Na początku możemy wykorzystać naturalne sytuacje tak ,żeby dziecko nawet nie zorientowało się, że ćwiczy, na przykład:
• Po posiłku pozwólmy dziecku wylizać talerz językiem jak kotek. To ćwiczenie mniej eleganckie, ale za to bardzo skutecznie gimnastykuje środkową część języka.
• Po śniadaniu lub innym posiłku posmarujmy dziecku wargi miodem, kremem czekoladowym, mlekiem w proszku lub inną oblepiającą, ale smaczną substancją. Poprośmy je, aby zlizało je dokładnie, jak miś czy kotek.
• Kiedy dziecko ziewa z otwartą buzią, nie gańmy go, ale poprośmy, aby ziewneło jeszcze kilka razy zasłaniając usta.
• Jeśli dziecko dostanie lizaka zaproponuj mu, aby lizało go w odpowiedni sposób unosząc czubek języka ku górze.
• Przy porannym i wieczornym myciu zębów zaproponujmy dziecku liczenie zębów, przywitanie się z każdym zębem z osobna, w taki sposób, aby czubek języka dotknął każdego zęba i tych z tyłu i tych z przodu.
• Podczas rysowania poprosimy dziecko, aby narysowało językiem kółko lub kreseczki na podniebieniu górnym lub dookoła warg.
• Dmuchanie na talerz z gorącą zupą czy chuchanie na zmarznięte dłonie, cmokanie, żucie pokarmów, a nawet brzydkie wystawianie języka – to też ćwiczenia aparatu artykulacyjnego.

 

 

 

Z małymi dziećmi ćwiczenia prowadzimy w formie zabawowej. Skuteczną i atrakcyjną formą ćwiczeń aparatu mowy są zabawy fabularyzowane, w czasie których dzieci naśladują za pomocą warg i języka ruchy zwierząt, odgłosy i różne codzienne czynności na przykład: Zamiatanie – możemy polecić dziecku, aby zamiotło w swojej buzi podłogę. Mycie okien – można poprosić aby dziecko umieściło czubek języka na zewnętrznej stronie zębów górnych i delikatnymi ruchami okrężnymi pod wargą górną i dolną umyło zęby (okno). Język tak się porusza, jakby mył okna. Trzepanie dywanu – język wysunięty na zewnątrz bardzo szybko porusza się do góry i do dołu tak jakby trzepał dywan (może też dotykać w szybkim tempie wargę górną i dolną).

Życzę miłej zabawy !
Katarzyna Jędrusiak – neurologopeda