Galeria
Galeria
Kącik czytelniczy
Galeria
Archiwa
BIP

Przykładowe logopedyczne zabawy dla dzieci

1.Zabawa Malujemy językiem– dzieci kreślą językiem w powietrzu tak jak malarz pędzlem różne wzory, linie, figury a nawet określone kształty. Język – pędzel – maczany jest w farbie (dotykają językiem wałek dziąsłowy) a potem płukany – wykonują nim ruch obrotowy w jamie ustnej. Tu należy skorzystać ze swojej wyobraźni czasem można naprawdę namalować językiem piękne obrazy. Można też przenieść to, co się maluje językiem na kartkę. Czyli mówimy dziecku: zrób to samo językiem w buzi na suficie, co swoją rączką i ołówkiem w zeszycie. Dzięki tej zabawie rozwijana jest u dziecka motoryka mała oraz motoryka narządów mowy.

2. Zabawa Co Kto robi ?– nauczyciel lub rodzic wymienia nazwy zawodów a dzieci nazywają czynności jakie wiążą się z wykonywaniem danego zawodu. Należy zgromadzić jak najwięcej czasowników określających czynności danej grupy zawodowej, na przykład:
Lekarz – leczy, bada, operuje, przepisuje leki, słucha, osłuchuje.
Piekarz – piecze, przesypuje mąkę, wyrabia ciasto.
Nauczyciel- zadaje pytania, naucza, wstawia oceny, zadaje zadania, sprawdza pracę, czyta, śpiewa, bawi się z dziećmi i tak dalej.
Zabawa rozwija słownik dziecka

3. Zabawa: Pudełko z ulubioną potrawą – Nauczyciel pokazuje małe pudełko i mówi, że jest ono zaczarowane i każdy, kto je weźmie w ręce może na niby znaleźć w nim swoją ulubioną potrawę. Dzieci siedzą w kręgu i kolejno podają sobie pudełko osoba, która ma pudełko opowiada o swojej ulubionej potrawie omawiając jej wygląd, podając składniki z jakich powstała, określa jej smak i konsystencję. Dzięki tej zabawie dzieci rozwijają mowę czynną opowieściową i umiejętność opisywania przedmiotów. A także ćwiczą wyobraźnię.

4. Układanie pytań do podanych zdań – Dzieci słuchają zdania wymyślonego przez logopedę, rodzica lub nauczyciela na przykład: Ania oglądała przebiśniegi rosnące pod lasem. Początkowo przy pomocy dorosłego, a potem samodzielnie zadają pytania, na przykład: Kto oglądał przebiśniegi? (KTO?), Co oglądała Ania? (CO?), Gdzie rosły przebiśniegi ? (GDZIE?), Co robiła Ania? , Jaka to mogła być pora roku ? – tak samo postępują w przypadku kolejnych zdań. Rozwija się umiejętność zadawania adekwatnych pytań.

5 Zabawa: Co to jest ? – Nauczyciel omawia wygląd wybranej przez siebie zabawki nie podając jej nazwy. Potem robią to chętne dzieci. Dzieci odgadują nazwę tej zabawki ( robiąc te zadanie w domu można wykorzystać do zabawy całą rodzinę mamę, tatę , rodzeństwo, tak aby było więcej osób do zabawy), na przykład: Co to jest? Brązowy, miękki, ma cztery łapki dwoje uszu, miły pyszczek, lubi miodek – tak to miś. Można także zmodyfikować tę zabawę dodając elementy integracji sensorycznej, np. należy włożyć do dużego, nieprzeźroczystego worka opisywane zabawki i dziecko słuchając opisu, maca w worku przedmioty i znajduje właściwy po dotyku i opisie. Rozwijamy tą zabawą zmysł słuchu i dotyku.

6. Zabawa: Dokończ zdanie. Dzieci siadają w kole. W środku koła stoi nauczyciel ( rodzic, logopeda) z piłką. Turla on piłkę do dzieci rozpoczynając przy tym zdanie, które dziecko musi dokończyć. Dokańcza to dziecko, do którego przyturlała się piłka, na przykład:
Słoń ma długą…
Tygrys ma ostre…
Żyrafa ma długą…
Lew ma gęstą…
Wielbłąd ma jeden lub dwa…
Zebra ma białe i czarne…
Hipopotam lubi taplać się w … itd.
Ta zabawa również rozwija mowę czynną, rozwija słownik, fleksję.

Zabawy i ćwiczenia języka

Żołnierz – Język maszeruje jak żołnierz: na raz czubek języka na dolną wargę na 2 czubek języka do prawego kącika ust na 3 czubek języka dotyka górnej wargi na 4 wędruje do lewego kącika. Raz, dwa, trzy, cztery – dół, w prawo, góra, w lewo.

Cyrkowiec – język będzie próbował wykonać różne sztuczki , na przykład: Mostek – czubek języka oparty jest o dolne zęby ośrodek wybrzusza się. Rurkę – przez którą można wydychać lub wdychać powietrze lub udawać że pijemy sok .Szpilka – układanie wąskiego języka. Wahadełko – szybkie przesuwanie językiem do kącików ust w prawo, w lewo. Język nie może w tym ćwiczeniu dotykać warg, ani górnej, ani dolnej. Dlatego dobrze jest lekko je rozchylić.

 

Dziękuję i pozdrawiam.
Katarzyna Jędrusiak – logopeda
W razie pytań proszę o kontakt e-mailowy
kjedrusiak@p32.lublin.eu